× HAKKIMIZDA PROGRAMLARIMIZ YAYINLAR EĞİTİMLER AİLE UYGULAYICILAR ETKİNLİKLER İLETİŞİM

Uzman DİSGRAFYA Uygulayıcı Eğitimi

Uzman DİSGRAFYA Uygulayıcı Eğitimi

Eğitimci eğitimine katılmak için sizleri bekliyoruz

Buradan Uzman DİSGRAFYA uygulayıcılarımız ile tanışabilirsiniz.

Disgrafya Nedir

NOT **

Uzman Uygulayıcı Eğitimlerimizin Sonunda Devlet Üniversitesi Onaylı Sertikalarınız Teslim Edilmektedir ve Uluslararası Geçerliliğe Sahiptir.

“DİSGRAFYA”

(FONOLOJİK FARKINDALIK TEMELLİ DİSGRAFİ MÜDAHALE PROGRAMI)

Disgrafi yazma bozukluğunu tarif etmek için kullanılan tıbbı bir terimdir. Yazma eylemi sistematik ve karmaşık bir süreçtir, doğru ve etkin müdahale gerektirir. Okul öncesi dönem belirtilerini gösterebildiği gibi yeterli ölçüt değildir. Yazma bozukluğunun fark edilmesi uzun zaman alabilmektedir. Yazma eyleminin başladığı okul dönemi ile birlikte fark edilmesi kolaylaşır. 

Son yıllarda yapılan araştırma ve çalışmalar yazma bozukluğunun nörolojik temellere dayanmasının yanında verilen zayıf ve kötü eğitimin, yanlış yöntem ve strateji kullanımının yazma bozukluğunu ortaya çıkarabildiğini göstermektedir. Yazma becerisi doğru ve etkin müdahale ile geliştirilebilen bir eylemdir.

Yazma bozukluğu yaşayan bireylerde;

  • Satır atlama
  • Yazı boyutunu ayarlayamama
  • Hece ekleme/çıkarma/hece ayırma
  • Harfler, kelimeler arasına yeterli boşluk bırakamama
  • Sayfayı uygun kullanamama
  • Eğik yazma
  • Büyük küçük harfi yerinde ve doğru kullanamama
  • Harfleri kelimeleri birbiri içine karıştırma
  • Satır taşırma gibi problemler sıklıkla görülür.

“DİSGRAFYA”

FONOLOJİK FARKINDALIK TEMELLİ DİSGRAFİ MÜDAHALE PROGRAMI

Eğitim programı yazma becerisinin geliştirilmesi için sistematik bir sıra izlemektedir. Öğretmenler aileler ve öğrenciler için takibi kolaydır. Program yazmanın temeline inerek gelişimsel dönemlere uygun basitten zora kurgu ile planlanmış içeriğinde yüzlerce etkinlik ve örnekler bulunan 7 kitaptan oluşmaktadır. İpucu işlem süreçleri ile yazma becerisinin bağımsızlaştırılması amaçlanmaktadır.

“DİSGRAFYA”

(FONOLOJİK FARKINDALIK TEMELLİ DİSGRAFİ MÜDAHALE PROGRAMI)

OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÜZERİNE ETKİLERİ

        Yazma becerilerindeki problemler ileriki dönem öğrenme güçlüğünün habercisidir bundan dolayı yazma; okul öncesi dönemden başlayarak çalışılması gereken bir beceridir. Yazma üzerine yapılan müdahaleler okul dönemi yazmada bozukluğun görülmesi ile birlikte uygulanmaktadır. Okul öncesi dönemde yazma becerisi üzerine özellikle ince motor beceriler kavramlar bellek çalışmaları(görsel-işitsel) yapılmalı, geliştirilmelidir. Eğitim programı yazma probleminin ortaya çıkmasını engellemek olası hataları en aza indirmek ve ortadan kaldırmak için hata analizi yaparak uygun müdahaleyi belirleyen ilk ve tek programdır.


 

Yazma eylemi okul öncesi dönemde:

       Karalama, çizme ve yazma şeklinde seyreder eğitim programı içeriği okul öncesi döneme uygun olacak şekilde planlanmış, etkinlik ve örneklerle desteklenmiştir. Programın kullanımı çocukları yazma eylemine hazır hale getirmektedir.

Okul öncesi dönemde yazma becerisini desteklemek üzere kullanılacak etkinlik ve örnekler:

Yazma becerisi ince motor becerisinin gelişimi ile doğru orantılıdır. Bu doğrultuda Disgrafya eğitim programında ince motor becerilerine ayrı bir modül ayrılmıştır. Gelişimsel dönemlere uygun kontrol listesi verilmiş ay ay takip edilecek etkinlikler sayesinde takibi kolaydır. Programın ilk modülü olan ince motor beceriler yazma öncesi motorik hareketlerle desteklenerek yazma dönemine başlama öncesinde öğrencinin yazma eylemine hazırlanmasını sağlamaktadır.

        Yazma eyleminde dikte çalışmalarının önemi büyüktür. Beceriyi İnce motor becerilerine ek, bellek (Görsel işitsel ) problemleri doğrudan etkilemektedir. Görsel bellek çalışmaları okul öncesi dönem çocuklar için kavramlarla (sağ sol, önce sonra, başta ortada sonda) desteklenerek bu sayede hazırlık sürecini eksiksiz bir şekilde tamamlamasını sağlamaktadır.

        Yazma becerisinin temeline inmek alt dinamikleri harekete geçirmek ve geliştirmek yazmada olası hataların ortadan kaldırılması becerinin geliştirilmesi için şarttır. Yazma becerisi üzerine okul öncesi dönem çalışmaların önemi büyüktür.

“DİSGRAFYA”

(FONOLOJİK FARKINDALIK TEMELLİ DİSGRAFİ MÜDAHALE PROGRAMI)

DİSLEKSİ VE DİSKALKULİ ÜZERİNE ETKİLERİ

Okuma becerilerine katkıları

Matematik becerilerine katkıları

“DİSGRAFYA”

(FONOLOJİK FARKINDALIK TEMELLİ DİSGRAFİ MÜDAHALE PROGRAMI)

 KİMLER İÇİNDİR?

“DİSGRAFYA”

(FONOLOJİK FARKINDALIK TEMELLİ DİSGRAFİ MÜDAHALE PROGRAMI)

        İçeriğinde gelişimsel dönemlere uygun bir sıralamanın yapılmış olması, motorik hareketlerin sırayla verilmiş olması bilişsel gelişim için görsel destekli zengin örneklemeler ile:

“DİSGRAFYA”

(FONOLOJİK FARKINDALIK TEMELLİ DİSGRAFİ MÜDAHALE PROGRAMI)

NEDEN DİSGRAFYA?

Eğitim alanında faaliyet gösteren her eğitimci için meslek hayatında karşılaşacakları sorunların çözümüne yönelik sayısız farklı alanda donanım kazandıran, eksiksiz bir müdahale ile başarıya odaklanabilecekleri uygulayıcı eğitimidir.

Eğitimlerimizden Anlar

Sistematik yapısı, alt sistemleri geliştirmeyi hedefleyen hiyerarşik sıralaması ile yazı bozukluklarına dene olan dinamikleri düzenlemeyi hedefleyen bir çalışmadır. Yapılan uluslararası tarama ve saha çalışmaları göz önünde bulundurulduğunda, eğitimcilerin maksimum verimlilik alması mümkün olacaktır. @hakan.agbaba

Hakan Agbaba

Heyecanla açılan çantanın içinden çıkan şaşırtan Disgrafya materyalleri @psk.dan.mehtapbicer

Mehtap Biçer

Bitmeyen eğitimler aşkına, keza disgrafya bambaşka bir dünya, dumanı üstünde başarılı bu çalışma için binlerce kez teşekkürler @ayshemogretmen

Ayşe Atıcı