× HAKKIMIZDA PROGRAMLARIMIZ YAYINLAR EĞİTİMLER AİLE UYGULAYICILAR ETKİNLİKLER İLETİŞİM

Fotoğrafik Tanıma Temelli Okuma Yöntemi

Fotoğrafik Tanıma Temelli Okuma Yöntemi

SARIKİTAP

SARIKİTAP Sertifika

Fotoğrafik Tanıma Temelli Okuma Yöntemi

“Akıcı Okuma ve Okuduğunu Anlama ”becerisinin artırılması ve değerlendirilmesi!!! SARI KİTAP Fotoğrafik Tanıma Temelli Okuma Yöntemi Okuma işlevi beynin birçok bölgesinin katılımıyla gerçekleştirilen kolektif bir işlemdir. Kelimeler binlerce piksel parçası olarak gözümüz aracılığıyla beynimize iletilir, pikseller birleştirilerek kelimeler birer sembol haline getirilir, daha sonra bu sembollerin görüntü ve ses karşılığı bulunur, en son anlam karşılaştırılması yapılarak okuma ve anlamlandırma işlemi tamamlanmış olur. Bu işlem basamakları yarım saniyeden daha kısa sürede gerçekleşir. Dolayısıyla okuduğumuz kelimeyle, önceden öğrendiğimiz ve uzun süreli belleğimizde var olan kelimelerin, ses, sembol ve anlam karşılaştırmasını yaparak okur ve anlarız. Dislektik bireylerin akıcı okuma ve okuduğunu anlama sorunlarının temelinde yer alan işlem alanlarına yönelik farklı çalışmalar var olsa da, fotoğrafik okuma yapmalarına yönelik çalışmaların sınırlı olduğu bilinmektedir. SARI KİTAP Fotoğrafik Tanıma Temelli Okuma Yöntemi bu ihtiyaçtan yola çıkarak hazırlanmış, bir yöntem olarak fotoğrafik tanımayı basamaklandıran alandaki en güncel çalışmadır. Yöntem kendi içinde kolayda zora ilerleyen 5 basamaktan oluşmaktadır. SARI KİTAP Fotoğrafik Tanıma Temelli Okuma Yöntemi Seti akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerisinin, müdahale süreci içerisinde değerlendirilmesini ve okuma kalitesini bir indeks puanıyla takip etmenizi sağlayacak ‘Değerlendirme’ kitabıyla birlikte 7 bölümden oluşmaktadır. Sette yer alan tüm kitaplar, okumada en kolay algılanan renk kombinasyonu olan, sarı-siyah kombinasyonunda hazırlanmış ve Ateşman Okunabilirlik Formülüne göre kolaydan zora sıralanmıştır.

ONLİNE EĞİTİMLERİMİZDEN ANLAR

referanslar referanslar


Katılanların Yorumları


Çözüm Disleksi özel eğitim alanına kazandırmış olduğu yenilikçi programlarla pek çok dislektik bireyin eğitim hayatına katılımını kolaylaştırmış ve bu noktada eğitimcilerin disleksiye bakış açılarını değiştirmiştir. Bu ailenin üyesi olmaktan çok mutluyum. Teşekkürler Çözüm Disleksi.

Zeynep Karakuş

Özel Eğitim Öğretmeni

Uzman DMP sayesinde bireylerimizin sorunlarını çok hızlı bir şekilde testlerden geçirerek tanı konulup, belirlemiş olduğumuz tedavi süresinin çok daha az süresinde tedavi edilip olumlu sonuçlar alınıyor. Bize sunduğunuz değerlendirme ve yöntemler sayesinde bireyler çok daha rahat okuyup kendilerini ifade edebiliyorlar. Murat hocam’a çok teşekkür ederim.

Vahit Uysal

Özel Eğitim Öğretmeni

Sistematik yapısı, alt sistemleri geliştirmeyi hedefleyen hiyerarşik sıralaması ile yazı bozukluklarına sebep olan dinamikleri düzenlemeyi hedefleyen bir çalışmadır. Yapılan uluslararası tarama ve saha çalışmaları göz önünde bulundurulduğunda, eğitimcilerin maksimum verimlilik alması mümkün olacaktır.

Hakan Ağbaba

Özel Eğitim Öğretmeni